Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Објавено

на

  Во пресрет на 8 Март, Денот на жената, во Гостивар се одржа настан посветен на жените коишто се борат против канцер. На присутните им беа поделени розови панделки, кои се симбол на борбата против рак на дојка, имаа можност да слушнат совети од лекари специјалисти, а како подарок добија ваучер за фризер.

  Настанот го организираше здружението When in Trouble, во соработка со здружението за борба против рак „Борка, за секој нов ден“.

  „Целта ни е пред 8 Март, да обрнеме внимание на жените кои се борат со малигни заболувања, да ја искажеме нашата поддршка и да им покажеме дека не се сами. Им благодарам на сите кои дојдоа и дадоа свој придонес во настанот“, рече претседателката на When in Trouble, Билјана Беловинова.

  Поддршка за жените кои се борат против канцер е потребна секогаш, не само кога има кампањи, нагласи претседателката на здружението „Борка“, Биба Додева.

  „Целата иницијатива на настанот е да се даде поддршка, не само во време кога е месец на рак на дојка, не само кога сме активни со кампањите, туку и во време кога сме оптоварени со ковид, а не смееме да го заборавиме животот и секојдневните проблеми со кои се соочуваат овие жени. Тие ќе добијат ваучер за бесплатни фризерски услуги, знаеме дека косата паѓа и тоа еден од големите проблеми со кои се соочуваат жените. Борка овозможува бесплатни перики, а еве преку ваучерот после терапијата ќе одат на фризер бесплатно, да направат фризура, да се чувствуваат женствено, затоа што ракот не означува смрт“, истакна Додева.

  Еден од лекарите што се обрати на настанот беше онкологот од Гостивар, Илир Исмаили.

  „Како што знаеме карциномот на градата е водечки од сите карциноми кај жените. Во земјава имаме од 750 до 800 новодијагностицирани секоја година. Во оваа прилика би сакал да истакнам дека превенцијата на карцином на градата е многу важна, значи да се прави самопрегледи, ехо, мамографија“, рече д-р Исмаили.

  Своја поддршка на настанот даде и градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

  „Чест ми е што сум денес дел од овој настан, заедно да придонесеме за повисока свест за превенција и да ја дадеме поддршка на жените кои се соочуваат со рак на дојка Наскоро во Гостивар започнуваме со скрининг за што побрзо откривање на оваа болест и се ќе биде финансиски покриено од страна на локалната самоуправа.“, рече градоначалникот.

  Меѓу присутните беа пратеници од Гостивар, членови на општинскиот совет, медицинари, граѓански здруженија итн.

  Организаторите доделија благодарници на лекарите и поддржувачите.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 6 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 8 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 10 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 13 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 13 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 14 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 16 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 17 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 18 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 19 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена