Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар втор по заразени со грип во земјава

Објавено

на

Во приодот од 13 до 19 декември во Македонија пријавени се 144 случаи на заболени од грип. ИЈЗ наведува дека бројот на регистрирани случаи е зголемен во споредба со минатата сезона, а е на исто ниво во споредба со типичната сезонска крива.

Заболените се пријавени од десет ЦЈЗ/ПЕ, во Дебар – 41, во Гостивар – 26, во Охрид – 22, во Тетово – 20, во Куманово – 16 и во пет ЦЈЗ/ПЕ бројот на регистрирани е помал од 10.

Во однос на возрасната дистрибуција, 72 лица се на возраст од 15-64 години, 34 кај деца на возраст од 5-14 години, 28 се регистрирани кај деца на возраст од 0-4 години и 10 лица на возраст над 65 години. Највисока инциденца се регистрира кај најмладите, децата на воз раст до 4 години.

Во сезоната 2021/2022 вкупниот број на заболени изнесува 787, што е 2,7 пати повеќе во споредба со истиот период минатата сезона.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Gostivari i dyti për numrin e të infektuarve me grip në vendin tonë

Објавено

на

Në periudhën prej 13 deri më 19 dhjetor në Maqedoni janë raportuar 144 raste me grip. ISHP-ja thekson se numri i rasteve të regjistruara është rritur në krahasim me sezonin e kaluar dhe është në të njëjtin nivel krahasuar me kurbën tipike sezonale.

Të infektuar janë raportuar nga 10 QSHP/PE, në Dibër – 41, në Gostivar – 26, në Ohër – 22, në Tetovë – 20, në Kumanovë – 16 dhe në pesë QSHP / PE numri i të regjistruarve është më pak se 10.

Përsa i përket shpërndarjes së moshës, 72 persona janë të moshës 15-64 vjeç, 34 fëmijë të moshës 5-14 vjeç, 28 janë të regjistruar tek fëmijët 0-4 vjeç dhe 10 persona mbi 65 vjeç. Incidenca më e lartë është regjistruar tek më të vegjlit, fëmijët në moshën deri në 4 vjeç.

Në sezonin 2021/2022 numri i përgjithshëm i të sëmurëve është 787, që është 2.7 herë më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të sezonit të kaluar.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена