Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварци без посебно предновогодишно расположение, славењето во сенка на кризата

Објавено

на

На десетина дена пред дочекот на Новата година во Гостивар не се чувствува, ниту се забележува некоја посебна предпразнична атмосфера. Секојдневната глетка низ градските улици делува вообичаено, без да може да се насети новогодишно расположение. Во централното подрачје денес околу пладне, како и во други периоди од годината: раздвиженост, погуст сообраќај и луѓе кои брзаат да си ги завршат обврските. Бевме меѓу гостиварци во обид да доловиме дали кај нив се наѕира новогодишен дух, планираат ли прослава за најлудата ноќ и колку актуелната криза им го дозволува тоа.

Поголемиот дел од граѓаните со кои поразговаравме рекоа дека 2023-та година ќе ја дочекаат дома, скромно, оти семејниот буџет не стига за кафеански прослави или патувања.

„Кризата многу не‘ погоди сите и мислам дека нема семејство што не‘ трпи последици. Се мачиме да го скрпиме месецот, да ги платиме сметките, да има за јадење, за децата, само за основни работи. Во вакви улсови нема за ништо повеќе, па ни за славење Нова година. Ќе се собереме дома на скромна трпеза, како и секој ден. Порано беше поинаку, остануваше по некоја пара, па ќе се собереше и да појде човек некаде, да се почести, да прошета. Сега каде и како со 300 евра плата или пензија“, кажа повозрасен гостиварец.

Слични беа одговорите што ги добивавме и од другите соговорници кои ги сретнавме на плоштадот денес. Ретко некој имаше поинакво мислење, како на пример граѓанин кој рече дека кризата не е нешто ново, а луѓето се учат да се прилагодуваат: „Кој сака да слави, ќе најде начин да слави. Кризата не е од сега, ние живееме во криза повеќе од дваесет години, луѓето се навикнуваат и се снаоѓаат. Не дека е лесно, ама туркаат. Јас за сега немам некои планови како ќе ја дочекам Новата година, има време, рано е“, рече тој.

Периодов се очекува во Гостивар да пристигнат печалбарите кои носат некакво финансиско освежување и заживување на локалната економија. Каква новогодишна сезона ќе биде ова за Гостивар, по две години пандемија, сепак, останува да се види.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена