Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар и Тетово ги посети тезгаџиите и трговците: Не продавајте петарди!

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово-Отсек за превенција  вчера (18 декември) од 10 до 14 часот спроведоа  конкретни превентивни активности на планот на откривање, спречување и санкционирање на нелегалното набавување и продажба на петарди и други пиротехнички средства во Гостивар и Тетово.

Како што информира полицијата, во Гостивар во овој период беа посетени повеќе импровизирани тезги за продажба на новогодишни реквизити, поставени на улиците „Браќа Ѓиновски“, „Гоце Делчев“ и „Мајор Чеде Филиповски“, како и специјализирани продавници и киосци во централното подрачје во кои се нудат најразлични вакви реквизити. При посетата,  сопствениците на тезгите и продавниците поблиску беа запознати со законските импликации доколку вршат продажба на пиротехника и посебно на малолетни деца, а истите беа предупредени и за можните кривични и прекршочни санкции од продажба и активирање петарди на јавни места.

Покрај во Гостивар, вакви посети вчера се реализираа и на тетовските улици „Маршал Тито“, „Видоја Смилевски-Бато“, како и на тетовскиот Зелен пазар. И на овдешните трговци им беше советувано да се воздржат од продажба на пиротехника, зашто во спротивно ќе се соочат со соодветни поднесоци и со кривично-правни последици.

Слични активности ќе се реализираат и во наредниот период, со цел да се придонесе за справување со нелегалната продажба и активирање на пиротехника пред и за време на престојните празници, наведуваат од СВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 8 минути

Лишен од слобода гостиварец пријавен за закани и агресија кон поранешната сопруга

Гостиварпред 31 минута

Засилени контроли-Годинава 145 возачи во Гостивар казнети за погрешно паркирање

Вестипред 1 час

Земјотрес од 4,7 степени ја погоди Албанија, почувствуван и во Македонија

Спортпред 2 часа

Македонија ја пречекува Малта во првиот натпревар од квалификациите за Еуро 2024

Гостиварпред 2 часа

Церемонија во Гостивар, градоначалникот на Тирана Ерион Велиај стана „Почесен граѓанин“

Вестипред 4 часа

Почна Рамазанскиот пост за муслиманските верници

Гостиварпред 15 часа

Почна со реализација планот за санација на кракот Гарска Река – Тресонче

Спортпред 17 часа

Наполи сака 150 милиони евра за трансфер на Осимен

Гостиварпред 18 часа

Гостивар ќе добие нова Национална установа Галерија за музејска дејност

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена