Поврзи се со нас

Култура

Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

Објавено

на

  Во Гостиварски театар се подготвуваат две претстави, кои ќе доживеат премиерна изведба во следниот период. На 24 јуни ќе биде одиграна претставата на „Каде е пиштолот?“ од унгарскиот автор Габор Ѓоргеј, во режија на Ѓорѓи Ризовски, додека за јули е планирана премиера на „Тајните на мостот“од Сеадет Беќири во режија на Фатмир Хусени.

  „Гостиварски театар е уникатен не само во земјава, туку и во регионот, затоа што има претстави на три јазици, македонски, албански и турски, а зошто да не, ако успееме да направиме и на ромски јазик. Како најважна културна институција во градот, сметам дека во иднина ќе бараме помош и поддршка не само од Министерството за култура, туку ќе ги повикаме сите културни дејци, невладини организации, локалната власт и сите кои може да продонесат да ја прошириме програмата. Исто така, имаме идеја да ги вклучиме и децата, со оглед дека немаме детски театар во Гостивар, значи да обезбедиме екстра буџет за детски претстави, како и претстави за млади и со млади. Таргетот и фокусот ни е публиката, сакаме да ја вратиме публиката во што поголем број“, изјави на денешната прес конференција, директорот на Гостиварски театар Сулејман Рушити.

  Во „Каде е пиштолот?“ играат:Ариан Ејупи, Кујтиме Ахмети, Ирена Илиевска, Марко Дојоски, Береда Решит, Вулнет Исмани и Исмаил Омер.

  „Пред се‘ сакам да нагласам дека имавме многу убав процес на работа во еден театар кој се развива се‘ повеќе и повеќе. Да го пофалам ансамблот на Гостиварски театар, од кој како режисер сум многу задоволен, мислам дека ќе успееме да имаме претстава за која на сите ќе ни биде ќеиф и ќе бидеме горди. Инаку, ова е универзално дело, кое се бави со големи и вечни теми, која е многу актуелна, провоцира и ќе допре и ќе ги дрзне луѓето да подразмислат за некои работи. Во неа се ликови кои се затворени во една просторија и ги има од секој етапа од општеството, значи од скитник до човек на власт, кој ги води работите. И секој еден од нив на некој начеин во одреден момент го има пиштолот, па така имаме можност да видиме како секој од нив би изреагирал во одредена ситуација“, рече режисерот Ризовски.

  Гостиварски театар летово го очекува и учество на Фестивалот на албанската драма во Дебар.

   

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 6 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 8 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 11 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 12 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 13 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 14 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 14 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 16 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 17 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 18 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 19 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена