Поврзи се со нас

Гостивар

Градинките во Гостивар првиот ден згрижија 117 деца, строгите правила се почитуваат

Објавено

на

  Најмалите го скршија мразот и повторно зачекорија во градинките. По половина година пауза предизвикана од ковид пандемијата, гостиварските градинки денес ги отворија вратите за дечињата. Заради заштита на нивното здравје, како и здравјето на воспитувачките и негувателките се почитуваат строгите правила, предвидени во протоколот.

  Вработените носат маски, групите не се мешаат, рацете се мијат често, а се дезинфицираат и масичките и другите работни површини. Температура со бесконтактен топломер мора да се измери на секој што влегува во објектот и при прием на децата.

  „На влез на децата им се мери температура, и доколку не е покачена по дезинфекција на рацете, детето го презема неговата воспитувачка. Во занималните се води грижа да се држи растојание и одржува хигиена. Децата јадат во своите занималани, а секое дете за спиење има по две постелнини. Ние се трудиме максимално престојот на дечињата да биде безбеден. Може да кажам дека денешниот прв ден поминува со почитување на протоколот и сите правила, во мирна и убава атмосфера.“, изјави Мирјана Мицоска, директор на детски градинки во Гостивар.

  Интересот за згрижување на деца во градинките во Гостивар отсекогаш бил голем, а листите на чекање долги. Сепак, сега согласно протоколот се формираат помали групи и капацитетот се преполовува. Во првиот ден згрижени се 117 дечиња и има место за уште толку.

  „Според протоколот градинките во Гостивар може да примат 321 дете. Денес дојдоа 117. Се надеваме дека во наредните денови и други родители ќе ги донесат децата, затоа што имаме капацитет за повеќе“, рече Мицоска.

  Пред стартот на работата сите градинки во Гостивар беа темелно дезинфицирани. Согласно препораките, додека има поволни временски услови, повеќето од едукативните активности и игрите ќе се одвиваат во дворовите, на отворено. Во градинките поставени се информативни материјали за мерките на заштита од коронавирус, со содржини и илустрации прилагодени за детска возраст. Воспитно-образовните тимови новите правила и состојби на дечињата ќе им ги објаснуваат преку игри, песни и приказни.

  Градинките ќе се водат по мотото  – “Играме, учиме и растеме на дистанца.”

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 10 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 11 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 14 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 15 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 16 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 16 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 18 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 19 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 20 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 20 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!