Поврзи се со нас

Македонија

Граѓаните на 191 можат да пријават ако има зголемување на цените на „замрзнатите“ производи

Објавено

на

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повикува граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) во случај на драстично зголемени цени на основни прехранбени производи.

На оваа бесплатна телефонска линија сите граѓани можат да пријават неправилности кај трговците кои што не ја почитуваат Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи, напиша на својот Фејсбук профил министерот Бектеши.

Како што информираше министерот, согласно Одлуката за определување на највисоки цени на одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало која што е објавена во Службен весник, започнувајќи од 06.12.2021 година се замрзнуваат цените кои се применувале на 1 декември 2021 година, во трговијата на големо и трговијата на мало на: леб, шеќер, брашно – тип 400, сончогледово масло за јадење, трајно млеко со масленост од 2,8%, 3,2% и 3,5%, свежо месо и сувомеснати производи и сирење и урда.

Оваа одлука, како што напиша министерот Бектеши на ФБ, ќе важи до 31 јануари 2022 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 5 минути

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 36 минути

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 40 минути

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 45 минути

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 2 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 17 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 21 час

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Qytetarët në 191 mund të paraqesin nëse ka rritje të çmimeve të produkteve “të ngrira”

Објавено

на

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi u bën thirrje qytetarëve që në rast të rritjes drastike të çmimeve të produkteve ushqimore bazë të lajmërohen në numrin pa pagesë 191 të Inspektoratit Shtetëror të Tregut (ISHT).

Në këtë linjë telefonike pa pagesë, të gjithë qytetarët mund të raportojnë parregullsi te tregtarët që nuk respektojnë vendimin për ngrirjen e çmimeve të produkteve bazë ushqimore, ka shkruar ministri Bekteshi në profilin e tij në Facebook.

Siç informoi ministri, në përputhje me Vendimin për përcaktimin e çmimeve më të larta të produkteve të caktuara në tregtinë me shumicë dhe pakicë, i cili është publikuar në Gazetën Zyrtare, duke filluar nga data 06.12.2021, çmimet që janë aplikuar më 1 dhjetor 2021, në Tregti me shumicë dhe pakicë të: bukës, sheqerit, miellit – tip 400, vajit të lulediellit për gatim, qumështit të përhershëm me përmbajtje yndyre 2.8%, 3.2% dhe 3.5%, mishit të freskët dhe produkteve të mishit të thatë dhe djathit dhe gjizës.

Ky vendim, siç ka shkruar ministri Bekteshi në FB, do të jetë i vlefshëm deri më 31 janar 2022.

Популарно изминативе 100 дена