Поврзи се со нас

Македонија

Хоџа од БЕСА: Поднесувам оставка од функцијата министер за земјоделство

Објавено

на

Министерот за земјоделство, Арјанит Хоџа од Движење БЕСА на прес конференција информира дека се повлекува од функцијата.

„Како што реков и минатата недела поради нарушување на демократијата на локалните избори од страна на дел од оваа Влада, на чело со виценпремиерот од ДУИ, каде беше повредено правото на демократијата со манипулативни методи, a за жал тоа продолжи во текот на вчерашниот ден. Затоа се поднесувам оставка од функцијата министер, заедно со двајцата заменици министери. Затоа што не можеме да го идентификуваме нашето политичко дејствување како Беса со коалиционен партнер за кој јасно се гледа дека користи недемократско дејствување само за да останат на власт“, рече Хоџа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 7 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 7 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 11 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 11 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 12 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 15 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 16 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 18 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 19 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Hoxha nga BESA: Jap dorëheqje nga funksioni ministër i bujqësisë

Објавено

на

Ministri i bujqësisë, Arjanit Hoxha nga Lëvizja BESA në pres konferencën informon se tërhiqet nga funksioni.

“Siç thash edhe javën e kaluar për shkak të prishjes së demokracisë në zgjedhjet lokale nga ana e një pjesë të kësaj Qeverie, në krye me zëvendëskryeministrin nga BDI, ku ishte e shkelur e drejta e demokracisë me metoda manipulative, kurse për fat të keq ajo vazhdoi edhe gjatë ditës së djeshme. Për atë jap dorëheqje nga posti ministër, së bashku me dy zëvendës ministra. Sepse nuk mundemi t’a identifikojmë veprimin tonë politik si Besa me partner koalicionar për të cilin qartë shuhet se përdor veprime jodemokratike që të mbeten në qeverisje”, tha Hoxha.

Популарно изминативе 100 дена