Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Хроно – диета што ја сакаат сите!

Објавено

на

   

  Најпопуларниот начин на исхрана моментално, преку кој луѓето ја достигнуваат идеалната тежина е хроно исхраната. Заснована на правилото, одреден вид на намирници да се конзумираат во точно определено време, оваа диета станува број еден, како во светот, така и кај нас. Тоа што најмногу привлекува кај хроното е што може да се јаде секаква храна, но важен е тајмингот и комбинирањето.

  Првичниот хроно систем на исхрана го смислил францускиот лекар Ален Делабос во 1986 година. Целата исхрана е подредена на правилна работа на панкреасот и лачењето на инсулин и кортизол, како и ензимите кои се потребни за варење на храната кои што не се лачат во секое време од  денот подеднакво. Оттогаш до сега хроно исхраната се менувала и усовршувала.  Докторката Ана Гифинг како голем  промотор на овој вид на исхрана, за своите пациенти вовела и фаза која е наречена – Рестрикција. Тоа е период во кој телото се чисти и организмот се прилагодува  на новиот начин на исхрана. Токму во оваа фаза најмногу се намалува телесната тежина, а после тоа се овозможува да се задржи истата.

  Во фазата на рестрикција е смален бројот на продукти кои се внесуваат,  шеќерот и овошјето се исклучени и нема ужина. Фазата трае минимум 28 дена или додека не се постигне посакуваната тежина. По рестрикцијата се воведува хроно исхрана со правилно комбинирање на продуктите  за доручек, ручек и вечера. Така на пример, доручекот треба да биде обилен и да вклучува масти и белковини, да се јаде сирење, путер, храна која содржи скроб (леб), протеини (јајца или сувомеснати производи). Ручекот треба да содржи помалку маснотии отколку доручекот, но да обезбеди мала количина на шеќер и билни протеини. Не треба да биде преобемен, но доволен да не осетите глад  до следниот оброк. За време на ручекот не треба да мешате протеини и јаглени хидрати и овој оброк да се јаде најдоцна до 15 часот. За вечера се избира лесна храна: риба, посно месо и малку зеленчук. Со вечерата не е дозволено да се внесуваат шеќери, маснотии и скроб, што значи за вечера не се конзумира тесто, леб и сл. Тоа што можеби најтешко им паѓа на луѓето кои избираат хроно е правилото дека не е дозволено грицкање помеѓу оброците.

  Други забранети продукти се: оцет,  кравјо млеко, маргарин, растителен кашкавал и сирење, растителна маст, растителна павлака, топли пецива.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 8 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 9 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 11 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 14 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 14 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 15 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 15 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 17 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 20 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена