fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Хумана акција на учениците од економското училиште

Објавено

на

Предновогодишниот период е вистинското време да се направи добро дело, да се пружи помош и да се донира. Средношколците од економското училиште во Гостивар иницираа хумана акција за собирање на донација наменета за дечињата од Дневниот центар со посебни потреби и за социјално загрозени семејства. Хуманите економисти од собраните средства подготвија новогодишни пакетчиња кои денес ги однесоа во Центарот. Покрај пакетчињата донираа и компјутерска опрема специјално наменета за деца со посебни потреби.

„Нашата основна цел, прес се` е да им помогнеме на оние на коишто најмногу им е потребно и да им подариме трошка надеж и топлина за престојните празници“, рече ученичката Милица Цветановска.

„Во акцијата која се организираше под мотото „Хуманост на дело “, се вклучија и основците од гостиварските училишта. Многу сме задоволни што активноста е успешна и предизвика голем интерес“, рече директорката на економското училиште, Јованка Огњаноска.

Средношколците преку оваа акција собраа и 20 илјади денари кои се наменети за помош на две социјално загрозени смејства од Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!