Поврзи се со нас

Гостивар

Хуманитарен базар во Гостивар-За достојно велигденско празнување на социјално загрозените

Објавено

на

Празнувањето на верските празници, кога вниманието на луѓето е сосредоточено кон семејството, домот, духовноста, вистинските вредности, надежта, не би било комплетно без да се свртиме кон хуманиот аспект и да помогнеме на оние на кои им е тоа најпотребно.

Солидарноста е особено важна во ова време на голема економска криза, поради која многу семејства не можат секојдневно да се прехранат, а трпезата за Велигден им е далеку од празнична. Со цел да се излезе во пресрет на социјално загрозените во деновите од велигденските празнувања и да се внесе барем малку радост во нивите домови, во Гостивар и годинава се одржува хуманитарен велигденски базар. Настанот по го организира здружението When in Trouble, чии волонтери попладнево на посебен штанд во дворот на црквата „Пресвета Богородица“ продаваат разни изработки, украси, колачиња, декорирани слатки, накит, свеќи и сл, а собраните средства ќе бидат наменети за сиромашни семејства.

„Настанот го организираме по четврти пат, со тоа што имавме пауза кога беше пандемијата. Ме радува што во активноста се вклучуваат многу граѓани, ученици, дечиња од градинките, кои несебично подарија свои изработки, а тука се и младите волонтери кои денес помагаат на штандот. Им благодариме од срце на хуманоста. Со сите средства што ќе се соберат ќе бидат купени прехранбени продукти за велигденските празници за социјално загрозени семејства.“, рече претседателката на здружението, Билјана Беловинова.

Верниците кои доаѓаат поладнево во црквата и ги носат децата да се протнат под Плаштеницата, купуваат од изложеното на штандот, донираат и придонесуваат за успешна хуманитарна акција.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 12 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 12 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 13 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 15 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 16 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 17 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 18 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена