Поврзи се со нас

Гостивар

Хуманитарната организација DAVA храни 250 сиромашни семејства во Гостивар секој ден

Објавено

на

  Повеќе од една година хуманитарната организација Дава со својата народна кујна обезбедува оброци за сиромашни семејства на подрачјето на Гостивар. Овие хуманитарци поддаваат рака во секој дом каде е неопходна помош, без оглед на националната или верска припадност.

  Велат „Никој на овој свет не треба да биде гладен“ и секојдневно несебично вложуваат од своето време и труд да им се најдат во најтешкото на загрозените граѓани. Во голем број домови носат топли оброци, а кај оние семејства кои можат сами да си ја подготват храната им доставуваат намирници.

  „Кога се разгоре пандемијата во Гостивар, престанавме да готвиме во кујната, бидејќи работевме и со болни луѓе и не сакавме да го загрозиме нивното здравје. За тоа време, само им носевме намирници. Со стабилизирање на ситуацијата, по еден месец пауза, повторно ја отворивме  кујната и започнавме да ја готвиме бидејќи има толку многу луѓе кои не можат сами да си подготват јадење.“, рече Муса Хусеин од Дава.

  Хуманитарната организација Дава секојдневно храни околу 250 семејства во гостиварскиот регион. Бројката двојно се зголемила откако почна пандемијата.

  „Претходно беа околу 130 семејства, а сега таа бројка стигна до 250. Сепак, ние успеваме да одговориме на потребите. Функционираме со донации, но не земаме пари, туку им кажуваме на тие што сакаат да помогнат да купат храна во маркетите, која потоа ја подготвуваме и делиме. Кога некое семејство бара помош од нас, најпрво излегуваме на терен, да видиме каква им е состојбата. Доколку утврдиме дека навистина имаат потреба, веднаш започнуваме со редовно снабдување со јадење“, рече Хусеин искажувајќи голема благодарност до сите хумани луѓе, фирми и организаици што даваат свој придонес со донации.

  Организацијата Дава се наоѓа на ул „Светозар Пепоски“ близу „Комуналец“. Оние кои имаат потреба од помош може да ги исконтакрираат и на телефонскиот број 070-665-575.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 9 минути

  Во супер возбудлив натпревар КК Гостивар загуби од Академија ФМП

  Гостиварпред 57 минути

  Пријавени физички напади во Леуново и Долна Бањица

  Македонијапред 6 часа

  Ковид извештај на МЗ за последни 24 часа

  Гостиварпред 7 часа

  Собир во чест на мавровецот г.г. Доситеј II – возобновената камбана на црквата Св.Никола Летен биеше за јубилејот

  Спортпред 9 часа

  КК Гостивар ја пречекува екипата на Академија ФМП (19 часот)

  Вестипред 10 часа

  Спречен обид за атентат врз Ердоган, јавуваат турски медиуми

  Гостиварпред 12 часа

  Акција во Гостивар и Тетово-Возеле пијани, ќе платат „дебели“ казни и остануваат без дозвола

  Занимливостипред 12 часа

  Што стилот на облекување кажува за човекот?

  Македонијапред 1 ден

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 1 ден

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 1 ден

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 1 ден

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!