fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Иницијатива: Да се преименува Детската болница Козле во чест на д-р Трајче Нешковски

Објавено

на

Здружението на лекари специјализанти покрена иницијатива пред раководните и одговорни органи во државата за преименување на детската болница “Козле” во чест на прерано починатиот колега д-р Трајче Нешковски.

„Со овој чекор сакаме да ја подигнеме свеста за неговото дело, големина, заложби и пожртвуваност да помогне на пациентите и луѓето, но и на целиот здравствен систем. Сведоци сме за особеното ангажирање на Трајче Нешковски, од самиот почеток кога беше активно вклучен во работата на КОВИД-19 центарот во Детската болница „Козле“  што дотолку повеќе ја потенцира неговата величина и го отсликува неговиот карактер и душа. Како негови колеги чувствуваме одговорност и потреба постхумно да направиме напори пред општество да ја издигнеме големината на Трајче – како благороден и хуман човек,  здравствен херој, неговото дело да биде етаблирано и признаено, како во лекарската фела, така и во општеството. Да се обидеме неговото дело вечно да остане запаметено меѓу нас, предавајки го неговото наследство на идните генерации.“, нагласуваат од здружението.

Граѓаните може да дадат поддршка преку потпишување на петицијата

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!