Поврзи се со нас

Гостивар

Изгласани замениците министри: Хасани за одбрана, Шабани за образование…

Објавено

на

Собранието вечерва ги избра новите заменици министри во Владата. На две од овие позиции влегуваат гостиварци: Башким Хасани, изгласан за заменик министер за одбрана и Арафат Шабани за зам.министер за образование и наука.

Во биографијата на Башким Хасани е наведено дека е роден 1980 година, основно и средно образование завршил во Гостивар, а факултет за физичко образование на Универзитетот во Скопје. Бил професор по физичко воспитување, директор на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, шеф на кабинет на градоначалникот на О.Гостивар, Невзат Бејта и заменик директор на Финансиска полиција. Претседател е на огранокот на ДУИ во Гостивар.

Во биографијата на Арафат Шабани пишува дека е роден 1976 година. Дипломирал психологија на Универзитетот во Скопје, и педагогија на Универзитетот во Приштина-Косово. Докторирал психолошки науки на Универзитетот на ЈИЕ Тетово и на Индијана во САД. Досегашен декан на факултетот за јазици, култура и комуникација на УЈИЕ Тетово и советник во гостиварскиот Совет.

Останатите заменици министри се: Агим Нухиу во правда, Илхан Рахман за политички систем и односи меѓу заедниците, Фатмире Исаки за Министерството за надворешни работи, Димитар Ковачевски за финансии, Зоран Маневски за економија, Трајан Димковски за земјоделие, Илир Хасани за здравство, Енвер Хусејин за труд и социјала, Зоран Димитровски за локална самоуправа, Александар Бајдевски за информатичко општество и администрација, Седат Сулејмани за култура, кој дипломирал, Беким Реџепи за транспорт и врски и Христина Оџаклиеска за животна средина и просторно планирање.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 56 минути

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 3 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 4 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 5 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 6 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 7 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 8 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 9 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 9 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена