fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар ќе контролира: До 2.000 евра казна за незаконско користење на светлосни и звучни уреди на возила

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово започна со контролни и други мерки за откривање и законско санкционирање на возила кои, спротивно на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, имаат вградено и користат уреди за давање посебни светлосни и звучни знаци, попознати како „флешери“.

„Сите кои незаконски користат вакви уреди се санкционираат со изготвување на соодветни поднесоци, согласно членовите 138, 139 и 140 од споменатиот Закон. Паричната глоба за физичките лица изнесува 300, а за правните лица 2000 евра во денарска противвредност.  Секторот за внатрешни работи Тетово потсетува дека ваков вид уреди можат да користат само возила со кои полицијата или воената полиција врши придружба, како и возила со право на првенство на минување(медицински, противпожарни и други ).“, стои во соопштението на СВР.

Со цел уште еднаш поблиску да се информираат за начинот на користење на уредите за давање посебни светлосни и звучни знаци, но и за законските импликации доколку се злоупотребат истите од физички или правни лица, Отсекот за превенција на СВР Тетово ќе оствари средби со одговорните лица во сите локални самоуправи на подрачјето.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!