Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Како да си направите моќен домашен антибиотик

Природата е секогаш најдобриот сојузник на здравјето. Во продолжение еден рецепт за домашен сируп кој делува како антибиотик и може да помогне во уништување на бактериски инфекции, а добар е и во борба против кандида.

700 мл. домашен јаболков оцет

Четвртина филџан ситно сецкан лук

Четвртина филџан ситно сецкан кромид

Четвртина филџан изрендан ѓумбир

2 лажички изрендан рен

2 лажички куркума

 

Сите состојки ставете ги во тегла и добро измешајте. Оставете ја смесата да отстои две недели, по што треба да се исцеди течноста и да се собере во стаклено шише. Така подготвениот сируп може да се конзумира. Талогот што ќе ви остане од цедењето може да го искористите како додаток за вкус во јадења.

Од сирупот се зема по една лажичка 3-4 пати на ден.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!