fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Каква зима не очекува?

Објавено

на

Сува и топла зима предвидуваат метеоролозите на AccuWeather за подрачјето на Балканскиот полуостров.

Откако делови од Балканот во август беа погодени од тешки поплави, се очекува сува зима од вообичаеното, како и значително потопла.

Олујните бранови кои ќе доаѓаат до овие подрачја ќе бидат генерално со слаб интензитет и нема да предизвикуваат дополнителни промени.

Дури и количеството снег што се очекува на планините на Балканот ќе биде под нормалното ниво за зимскиот период.

Исто така, се очекуваат пократки или дури воопшто и не се очекуваат долги периоди со температури под нулата, бидејќи полињата со висок притисок во тој период ќе служат како заштита на Балканот од студениот арктички воздух.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!