fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Канцеларија за бесплатни совети и прегледи на Ромите во Гостивар

Објавено

на

  разговор со д-р Ариф Пини, проектен координатор

  Од пред четири месеци во Гостивар функционира канцеларијата за бесплатна правна помош и совети од областа на здравството за ромската популација од гостиварскиот регион. Активноста е дел од проектот „Секој има право на здравствена заштита“ на  Асоцијацијата за Демократски Развој на Ромите „Сонце“ од Тетово. Со проектниот координатор задолжен за Гостивар, д-р Ариф Пини, поразговаравме околу работата на канцеларијата и досегашните резултатите од проектот.

  Од каде потребата да се отвори ваков вид на канцеларија во Гостивар и која е целта на нејзиното функционирање?

  Д-р Ариф Пини: Од статистичките податоци кои ние ги поседуваме, ромската популација се карактеризира со голем степен на хронични заболувања и се соочува со поголем морталитет за разлика од другите заедници. Таквите податоци не` наведоа да започнеме со оваа советодавна канцеларија. Знаеме колку е важно да се спречи нешто, да се делува превентивно пред да настане заболување. Така и најефтино и најефикасно се делува во областа на здравството . Во рамки на канцеларијата работи советодавен центар, во кој студенти на медицина Роми вршат превентивни прегледи, мерење на шеќер и крвен притисок. Тука се ангажирани и параправници кои даваат совети на ромското население од областа на здравството и административно им помагаат околу вадење на документи потребни за остварување на правата од здравството.

  Каков е интересот од граѓаните од ромската популација? За што најчесто ви се обраќаат кога е здравјето во прашање?

  Д-р Ариф Пини: На почетокот им беше нејасно која е задачата на оваа канцеларија, но со тек на време одлично ја прифатија. Доаѓаат особено оние кои имаат хронични болести, потоа оние со зголемен крвен притисок, затоа што имаат потреба во текот на денот да го измерат и да видат дали терапијата им делува. Тоа им е еден вид на контрола и може да кажам дека досегашните коментари се позитивни.

  Кои се вашите сознанија, дали Ромите имаат пристап до здравствените институции и услуги?

  Д-р Ариф Пини: Што се однесува до здравствените институции, имаат пристап да се лекуваат. Но, се соочуваме со друг проблем, а тоа е што често доаѓа до иселување, па враќање на Ромите во исто место, па им се губат одредени документи. Тука, ние излегуваме во пресрет, бидејќи свесни сме дека за да се ужива правото во здравството, потребна е одредена документација. Имајќи ги во предвид сите проблеми со кои се соочува ромската популација, јасно е дека имаат потреба од асистенција за пополнување на барања, средување на документите. Таков вид на помош, до сега им била пружена на педесетина граѓани Роми од Гостивар. Се случуваше некои од нив да не знаат каква е процедурата, каде се институциите и слично, па заедно со нив нашиот тим одеше до надлежните институции и им помагаше во комплетирање на формуларите.         

  Канцеларијата за помош и совети се наоѓа на ул„29-ти Ноември“ зад општинската зграда и работи секојдневно за граѓаните Роми кои имаат потреба од таков вид на помош.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 3 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 5 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 16 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 23 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 1 ден

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена