Поврзи се со нас

Гостивар

Казнети возачи во Гостивар оти не пропуштале пешаци

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (18 јули) од 10 до 14 часот спровеле акциска контрола на возачи и нивниот однос кон пешаците, дали и колку им даваат предност, односно ги пропуштаат. При контролата биле откриени и санкционирани вкупно 18 прекршоци (Тетово-14 и Гостивар-4). Најголемиот број од прекршоците се однесувале на непропуштање на обележани пешачки премини, а санкционирани се и 4 други видови сообраќајни прекршоци, извести полицијата.

„На возачите-прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци и тие ќе се соочат со парични глоби кои се движат од 200 до 250 евра во денарска противвредност, а оние кои го загрозиле поминувањето на пешаците и со мерка времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година.“, стои во соопштението од СВР Тетово.

Оттаму ги потсетуваат возачите секогаш да ги им даваат предност на пешаците на премини и воопшто, а пешаците, пак, да бидат крајно внимателни кога и каде ги преминуваат улиците и како се движат по улици на кои нема обликувани тротоари.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 2 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 2 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 3 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 4 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 17 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 18 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 19 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 19 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 20 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена