Поврзи се со нас

Вести

КК Гостивар ги запали моторите

Објавено

на

  Тренерот Марјан Србиновски денеска ја изврши првата прозивка на КК Гостивар. „Бело-сините“ и официјално ги започнаа подготовките за новата прволигашка сезона. Подготовките за престојната сезона ќе ги одработат во Гостивар, веќе се и закажани неколку пријателски натпревари.

  – Имавме неколку понуди и предлози каде да ги одработиме подготовките, Маврово, Бугарија, Србија, но во консултација со Србиновски и останатите тренери заклучивме дека максимумот би го извадиле во Гостивар. Можно е да направиме мини балканска турнеја каде би одиграле неколку меѓународни пријателски натпревари – вели тим-менаџерот, Саити.

  Помеѓу играчите на првиот тренинг можеа да се видат веќе познати имиња од минатата сезона кои покрај понудите да преминат во други клубови во странство одлучија да останат во Гостивар.

  – Причината поради која го продолжив договорот е таа што минатата сезона беше одлична. За мене, за целиот тим, за градот, за навивачите. Се создаде позитивна атмосфера од тренерот, стручниот штаб, помеѓу нас играчите кои го почитувавме договореното. Атмосферата во салата е феноменална, благодарение на нашите навивачи, се надевам ќе не поддржат и оваа сезона. Во оваа прилика сакам да ги поздравам и да им порачам дека тие се нашиот шести играч, ни изјави хрватот Јурај Сегариќ.

  – Имавме добра сезона минатата година. Не се двоумев многу кога пристигна понудата, клубот функционира одлично, а секогаш полната сала и верната пубулика не ти дозволуваат да размислуваш многу за други понуди. Се надевам оваа сезона ќе биде уште подобра, вели Ивица Димчевски.

  Без доцнење на првиот тренинг се појавија последните појачувања, американците Канти и Фурстингер, кои ги разгледуваа и се запознаа со условите во кои ќе работат.

  На тенерот Марјан Србиновски во претстојната сезона на располагање ќе му бидат играчите: Јурај Сегариќ, Ренато Димитриевски, Роберт Димитриевски, Ивица Димчевски, Димче Тасовски, Јетмир Зеќири, Карим Канти, Џо Фурстингер, Мартин Шалев, Златко Јовицоски, Антонио Симуновски, Марјан Ѓорѓески, Борис Дуковски, Ќипре Серафимоски, Тауланд Ибраими и Никола Заревски.

  На клупата како и минатата година ќе му помагаат Душко Јаковчески и Никола Димитриески, како и кондициониот тренер Сашо Пецев.

  За амбициите во сезоната 2018/2019 гостиварци не се расфрлаат со коментари, мудро молчат и ги чекаат први сигнли од стручниот штаб. Но, според сработеното во летниот период, ентузијазмот, појачување на редовите во сите структури во клубот, играчкиот кадар, искуството, публиката. Со сигурност може да кажеме гостиварци нишанат некаде на врвот.

  На изненадување на сите на првиот тренинг се појави и Перо Антиќ. Акционерот во КК Гостивар и сеуште активен играч кој нема одлучено каде ќе ја продолжи кариерата. Од прикажаното на тренингот може да заклучиме дека обрачите во спортската сала Младост одлично му лежат.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 8 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 9 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 12 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 13 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 14 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 14 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 16 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 17 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 17 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 18 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!