Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

Објавено

на

Иако кошаркарската сезона 2020/2021 официјално заврши пред неполна седмица и сеуште се собираат впечатоците од истата. Кошаркарскиот клуб Гостивар како претходно најави жестоко работи на формирање на ростeрот за претстојната 2021/2022 сезона.

Како информираа од гостиварскиот прволигаш, денеска е потврдена соработката со „гостиварците“, браќата Димитриевски, Ренато и Роберт кој повторно добива шанса во „бело-синиот“ дрес, Марјан Јанески, Александар Костоски и Александар Тодоровиќ кои не потекнуваат од Гостивар, но се во клубот четири, односно три сезони и слободно може да ги категоризираме во оваа група.

„Ова е играчите со кои веднаш се договоривме, односно „костурот“ на тимот, кој во иднина секако ќе треба да се надополни, се преговара со уште неколку домашни играчи, секако во сениорскиот тим ќе се прекомандуваат и неколку младинци, како и одредени странци кои ќе треба да дадат еден поинаков изглед на КК Гостивар во следната сезона. Малку е рано за официјализирање на работите, сеуште се прават анализи и проекции, но искрено се надеваме дека на почетокот на новата сезона, ќе можеме на љубителите на кошарака од нашиот град да им соопштиме уште една убава вест“, информираат од клубот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 59 минути

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 2 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 3 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 3 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 6 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 7 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 8 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 10 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 11 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 13 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Sport

KB Gostivar ra dakord për “skeletin” për sezonin e ardhshëm

Објавено

на

Edhe pse sezoni basketbollist 2020/2021 zyrtarisht mbaroi para një kafe jo të plotë dhe ende mblidhen përshtypjet nga e njëjta. Klubi basketbollist Gostivar siç paralajmëroi intenzivisht punon në formimin e rosterit për sezonin 2021/2022 që vjen.

Si informuan nga liga e parë e Gostivarit, sot është konfirmuar bashkëpunimi me “gostivarasit”, vëllezërit Dimitrievski, Renato dhe Robert i cili përsëri fiton shans në dresin “bardh-kaltër”, Marjan Janeski, Aleksandar Kostoski dhe Aleksandar Todoroviçmtë cilët nuk e kanë prejardhjen nga Gostivari, por janë në klubin katër, gjegjësisht tre sezona dhe lirisht mund t’i kategorizojmë në këtë grup.

“Këto janë lojtarët me të cilët u dakorduam menjëherë, gjegjësisht “skeleti” i ekipit, i cili në të ardhmen do të duhet të plotësohet, diskutohet edhe me disa lojtarë shtëpiak, sigurisht në ekipin senior do të rekomandohen edhe disa të rinj, si dhe të huaj të cilët do të duhet t’i japin pamje më të ndryshme KB Gostivar në sezonin e ardhshëm. Pak është herët për zyrtarizimin e punëve, ende bëhen analiza dhe projeksione, por sinqerisht shpresojmë se në fillimin e sezonit të ri, do të mund adhuruesve të basketbollit nga qyteti ynë t’ju themi edhe një lajm të mirë”, informojnë nga klubi.

Популарно изминативе 100 дена