Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар го шокира МЗТ Скопје 79-80

Објавено

на

Заврши натпреварот од 2 коло во кое екипата на КК Гостивар славеше во СЦ Јане Сандански против МЗТ Скопје со резултат 79-80.

Одлично прво полувреме одиграа кошаркарите на Гостивар, успевајќи на отворањето на натпреварот да поведат 0-11, домаќините ги консолидираа редовите во последните минути на првиот период добивајќи го истиот (17-16). Гостиварци продолжија со ефикасната игра и во вторите 10 минути, целосно надигрувајќи го шампионот и внесувајќи дури 33 поени во кошот на МЗТ Скопје, на паузата се замина со +12 за „бело-сините“ 37-49.

Во вториот дел домаќините офанзивно влегоа во натпреварот успевајќи да ја преполоват разликата од полувремето, но избраниците на Малинков во тешки 10 минути ја здржаа предноста пред последниот период кој заврши (20-15). На седум минути пред крајот МЗТ Скопје стигна до израмнување 64-64. До крајот на натпреварот следуваше вистинска драма, резултатска неизвесност во која минималната предност се менуваше на двете страни. Гостиварци останаа присебни во последните секунди од натпреварот за конечни 79-80.

Корсантиа беше најефикасен на натпреварот со 19 поени и 10 скока, Маслинко постина 18, Пипкинс 17 поени, кај МЗТ Скопје најрасположен беше Крстевски со 15 поени.

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 10 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 12 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 13 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 13 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 14 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 17 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 17 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 18 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 19 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена