Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар рутински против ФМП Академија 87-79

Објавено

на

Заврши натпреварот од 16-тото коло во кое кошаркарите на Гостивар пред околу 300 гледачи во Спортската сала Младост убедливо славеа против екипата на Навико ФМП Академија со 87-79.

Неизвесни беа само воведните минути од натпреварот, гостите беа рамноправен противник во првите 7 минути кога имаа (15-15), до крајот на четвртината домаќините успеаа да обезбедат резултатска предност добивајќи го периодот (26-19). И вторите 10 минути им припаднаа на гостиварци, за на паузата заминат со +9 поени позитива, при резултат 47-38.

Во вториот дел „бело-сините“ продолжија да го полнат обрачот на гостите, избраниците на Тони Симиќ нема одбрана против расположениот Гостивар, третиот период беше најефикасен на натпреварот кој им припадна на домаќините (26-21). Во последните 10 минути ФМП Академија тргна на се или ништо, по што успеаа да направат серија од 0-9 и внесат доза на неизвесност во завршницата. Гостиварци 6 минути беа без постигнат поен, но успеаа да го издржат налетот на гостите и во последните минути само потврдат победата, за конечни 87-79.

Виктор Ефремовски ги предводеше домаќините со 25 поени, Вучковиќ постигна 22, Корсантиа 17 и Жигон 16 поени. Најефикасен на натпреварот беше Смит од Академија ФМП со 29 поени.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Рецептипред 4 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 3 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена