fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар загуби од Кожув во Гевгелија 90-74

Објавено

на

Втор пораз во низа за Србиноски и кошаркарите на КК Гостивар. Гостиварци загубија од Кожув во Гевгелија со резултат 90-74.

Домаќините од самиот почеток покажаа дека освен победа не размислуваат за друго во овој дуел, отворајќи го натпреварот со 10-0. Гостите се разбудија кон крајот на првиот период кога успаа дури и да поведат 18-19, што беше единствено водство за нив на натпреварот. Несериозната одбрана, некоординираната игра во нападот на гостиварци, само им го олесни патот до победата на домаќините, кои константно ја зголемуваа разликата во своја полза, на полувреме заминаа со +13, (49-36).

Шест минути им беа потребни на играчите на Гостивар да го погодат кошот во вториот дел од натпреварот, што го искористи екипата на Кожув да ја зголеми разликата на +17 на крајот од третиот период. Последните 10 минути им припаднаа на гостите добивајќи го период (26-27), но далеку од доволно за да се загрози победата на гевгеличани.

Никола Станојевиќ беше најефикасен на натпреварот со 23 поени, кај Гостивар Костоски постигна 20 поени.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!