fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Кои настани ќе ги финансира Министерството за култура преку „Нов културен бран“ во Гостивар?

Објавено

на

Деновиве беа објавени резултатите од конкурсот за манифестацијата „Нов културен бран“ на Министерството за култура, кој беше распишан во јуни годинава. Финансиска поддршка за реализација на проекти и настани од областа на културата во Гостивар, добија десетина здруженија и уметници поединци. Повеќето се музички настани, а има и изложба, детски фестивал, курс за црно-бела фотографија и друго. Според наведеното во конкурсот, активностите треба да се спроведат до 15 октомври.

Меѓу оние на кои им се одобрени најголеми суми од Министерството за култура се Здружението Отело за организирање на Недела на културата во Гостивар, кое е поддржано со 600 илјади денари, музичарот Аднан Алиу за фолклорен концерт со 300 илјади денари и Здружението Амадеус Моцарт за организирање на Рок вечер, за што ќе добие 250 илјади денари.

Целата листа на одобрени проекти во рамки на Нов културен бран може да ја погледнете ОВДЕ

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!