fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Колач со јогурт, бадеми и капини – сите ќе бараат парче повеќе

Објавено

на

Овој колач спаѓа во брзи и лесни десерти за подготовка, а сепак е превкусен и неодолив. Сите ќе бараат парче повеќе!

состојки:

250 гр. брашно

3 јајца

120 гр. путер

180 гр. шеќер

половина кесе прашок за пециво

3 лажици јогурт

100 гр. мелени бадеми

400 гр. капини

кора од лимон

шеќер во прав

подготовка: Со миксер добро се матат жолчките од јајцата, шеќерот и путерот. Кога смесата ќе стане пенеста, се додаваат брашното, прашокот за пециво и изренданата кора од лимон. Во друг сад се матат беликите од јајцата и постепено им се додаваат мелените бадеми. Двете смеси се соединуваат и на крај им се додаваат капините. Колачот се пече 30 минути на 200 степени. Се посипува со шеќер во прав откако ќе се излади.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!