Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Колку често треба да се менува бричот?

Објавено

на

Стручњаците велат дека некои луѓе честопати користат жилет многу подолго отколку што препорачуваат здравствените експерти.

  • Постојаната употреба на малите сечила со месеци, сѐ додека не се заматат и не ’рѓосаат, всушност, може да има прилично лоши последици… Честотата на промените зависи од разни фактори, како што се колкава е областа што ја бричите и зачестеноста, дебелината и типот на Вашето влакно, квалитетот на сечилото и дали го миете по бричењето, вели дерматологот Кристина Сома од британската Национална здравствена служба.

Така, општо, советот на д-р Сома гласи: да се менува ножето на секои пет до седум бричења, а не по месеци.

Таа вели дека така се поголеми шансите човекот да се исече – со тапо ноже, поради напорот којшто тоа го бара.

Повеќето жилети се затнуваат со клетки од кожата, сапун и остатоци од влакна, а сечилата почнуваат и да ’рѓосуваат. Бактериите пак, коишто се насобираат на брич, особено може да имаат непријатни последици.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена