Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Еве зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летните жешки денови

Објавено

на

На лето секогаш ни е жешко и бараме начин да се разладиме и прилагодиме на времето. Освежување можеме да најдеме и во храната, која ни помага да го прилагодиме телото на високите температури.

Зелениот лиснат зеленчук е одличен извор на хранливи материи, како што се калциум, магнезиум, калиум, витамини Ц и К, влакна и железо. Затоа се препорачува да се вклучи во секој оброк.

Ако немате идеја каков зелен лиснат зеленчук да изберете, еве неколку предлози.

Спанаќ: богат е со калиум и железо, а содржи и витамин Ц.

Ајсберг салата: се издвојува по високата содржина на вода и е многу освежително и здраво јадење.

Тиквички: тие се една од главните летни намирници, богати со калциум, калиум и фосфор.

Блитва: овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода, влакна, витамини и минерали.

Рукола: една од главните салати за подготовка во летните месеци содржи антиоксиданси, магнезиум и калциум.

Кељ: овој зеленчук има високо ниво на витамини А, Ц и К, а богат е и со железо, фосфор и калциум.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена