Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Колку често треба да се менува нашата четка за заби?

Објавено

на

Менувањето на вашата четка за заби е една од наједноставните задачи што може да се направи за да се одржи доброто здравје на забите, но сепак многу луѓе сè уште не го прават тоа толку често колку што треба.

Колку често е мудро да ја менувате четката за заби, првенствено зависи од типот на четката за заби што ја користите. Ако ги четкате забите со рачна четка двапати дневно по две минути (како што е препорачано), речиси секој стоматолог ќе ви каже дека треба да ја менувате најмногу на секои четири месеци.

Главата на електричната четка за заби треба да ја замените по 12 недели бидејќи електричните четки за заби имаат многу пократки влакна, кои многу побрзо се трошат.

И ако навистина не можете да се сетите кога последен пат сте купиле четка за заби и дали е време да ја замените, ова се знаците кои укажуваат дека е време за промена.

Проверете ги влакната за знаци на истрошеност на четката – од тоа дали рабовите се кршат или виткаат, нивната симетрија и форма. Некои четки имаат и влакна кои ја менуваат бојата додека се користат, што е очигледен визуелен сигнал дека е време да ги замените.

Ако ја користите вашата четка за заби подолго од препорачаното, влакната ќе почнат да се трошат и нема да бидат толку ефикасни во отстранувањето на остатоците и наслагите од забите, зголемувајќи го ризикот од расипување на забите и заболување на непцата.

Како да направите четката за заби да трае подолго?

За да може четката за заби подолго да остане во добра состојба, секогаш исплакнете ја по миењето и отстранете ги остатоците од паста и нечистотијата од забите. Чувајте ја на место каде што не може да ја допре главата на друга четка и на тој начин да ги шири бактериите еден на друг.

Секогаш држете ја исправено и оставете го да се исуши на воздух. Никогаш не ја ставајте во затворен сад додека е влажна, бидејќи на тој начин се создава идеална средина за развој на бактерии и мувла.

Никогаш не ја споделувајте вашата четка за заби, дури и со најблиските.

Како да одржувате добра орална хигиена?

Ако користите рачна четка, размислете за префрлување на верзија со напојување. Докажано е дека електричните четки за заби подобро ги чистат забите и непцата од рачните, најмногу поради различните движења што ги имаат, а кои не можете да ги постигнете со редовното четкање на забите (пр. странично, контра осцилирање, ротационо осцилирање, кружно…).

И, се разбира, редовно посетувајте го вашиот стоматолог за прегледи и чистење на забите.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена