Поврзи се со нас

Колумни

Коментар: Не – Не си фраер ако нагазиш гас и вртиш кругови

Објавено

на

Вознемирувачка, иритантна, опасна… Тоа се само неколку зборови за опис на глетка од улиците во Гостивар, кои возачите што се замислуваат „фраери“ ги претвораат во писти за трки. И тоа не било кои улици, туку баш главните, најфреквентните, таму кадешто има најмногу возила, пешаци… оти што ако стартуваш и леташ со автомобилот или моторот, ако не те види целиот град?! Ниска свест, никаков степен на одговорност и жалиме што ќе ве разочараме, ама многу, многу далеку од фраерлук.

По „Илинденска“ да те фати страв да се движиш. Фрчат возила од сите страни. Не мора да си полицаец и да имаш радар за мерење брзина. Од око ти станува јасно дека повеќето нагазиле гас до заборавање. Демек многу им се брза, имаат итна и неодложна работа, па со подотворен прозорец, музичето, очилцата… Се по редот. Џабе тоа, знаеме дека кругови вртите за женски. Штета што никој не ви кажал – ама женските не љубат бесни мажи! Тоа ако некоја го сврти погледот по вас кога јурите низ улица, значи дека ви се чуди на паметот, не дека сте и станале нешто интересни или сте ја импресионирале.

Улицата од судот нагоре кон средните школи – тоа е приказна сама за себе. Врв на сообраќајна некултура и немање чувство за можните последици: повреда на некој што можеби цел живот ги почитувал правилата или недај боже смртен исход. Не помагаат ниту легнатите полицајци, а богами ни станатите. Може и самата улица е виновна, така права и долга просто како создадена за покажување формула 1 способности. Кој ли ви даде вас возачка дозвола?! Или уште и немате? И тоа бива, и такви тркачи ве има. Не кола и мотор – ќоше за вас. Со саати на една нога.

Доаѓа лето. Што правиме? Ќе полниме црна хроника или ќе подразмислиме малку…Знаете, еден ден ќе имате жена и деца. Вашата жена со вашите деца за рака ќе оди со страв по улица од такви како вас.

 

Gostivarpress.mk

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена