Поврзи се со нас

Гостивар

„Комуналец“ Гостивар набави 50 нови контејнери и три специјални возила

Објавено

на

На неколку локации во Гостивар, определени како критични точки, денес ќе се распоредуваат дополнителни контејнери за ѓубре кои ги набави јавното претпријатие Комуналец. Обезбедени се вкупно 50 контејнери и според објаснувањето на надлежните ќе се постават во реонот близу автобуската станица, во населбата Малеарди, покрај Кејот и во централното градско подрачје.

„Набавивме 50 нови контејнери со средства од буџетот на претпријатието и од општина Гостивар. Денес ќе ги распределиме на тие локации за кои увидовме дека има најголема потреба. Апелираме до граѓаните ѓубрето да го фрлаат во контејнерите, не наоколу, за да имаме чист град.“, кажа директорот на претпријатието Фатон Билали додавајќи дека во централното подрачје екипите ги празнат контејнерите по три пати во денот.

Исто така со сопствени финансии и пари од локалната самоуправа, „Комуналец“ набави и два нови камиони за собирање на отпад. Преку грант пак, обезбеди специјално возило за метење на улиците.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена