Поврзи се со нас

Гостивар

„Комуналец“ одзатнува шахти низ Гостивар, апел да не се фрла отпад во канализацијата

Објавено

на

Од Јавното претпријатие „Комуналец“ Гостивар информираа дека изминатите денови нивни екипи работеле на чистење и одзатнување на шахти, при што наишле на разни видови отпадоци од кои се блокира канализацијата. Претпријатието со апел граѓаните да бидат посовесни и отпадот да го фрлаат на места предвидени за таа намена за да се избегнат штети и несакани последици.

„Екипите на „Комуналец“ во текот на последните неколку дена работеа на чистење и деблокирање на шахти кои се полни со разни предмети, цврст отпад што предизвика затнувања во канализационата мрежа во нашиот град. Овие случаи се предизвикани од неодговорноста на човечкиот фактор, фрлањето на разни предмети, тежок цврст отпад, што го одолжува времето на интервенции и го отежнува одзатнувањето на канализационата мрежа. Апелираме до граѓаните за зголемена грижа и свест за местата каде фрлаат отпадоци, да не фрлаат отпадок во канализационата мрежа!“, стои во соопштението на Комуналец.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 2 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 3 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 4 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 4 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 17 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 18 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 19 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 20 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 20 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена