Поврзи се со нас

Гостивар

Контроли во Гостивар и Тетово: Возат патници во неисправни автобуси и комбиња

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (10 април) од 9 до 14 часот спровеле акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, претежно автобуси и комбиња. При контролата биле откриени и санкционирани 6 технички неисправни возила (ТЕ-5 и ГВ-1), од кои 5 имале неисправни сопирачки, а едно било со неизвршен технички преглед. Сите неисправни возила веднаш се исклучени од сообраќај и на нивните возачи изготвени им се соодветни поднесоци.

Ваква контрола, исто така, била спроведена и денеска од 6 до 10 часот, во која се санкционирани 4 технички неисправни возила (ТЕ-1 и ГВ-3). Две возила имале неисправни сопирачки, едно неисправен уред за управување и едно неизвршен технички преглед, а констатиран бил и еден друг вид на сообраќаен прекршок. Покрај тоа, санкционирани биле и 5 возачи кои вршеле јавен превоз без потребните документи.

Секторот за внатрешни работи Тетово со апел и укажување до возачите навреме да ја проверуваат техничката исправност на возилата кои ги управуваат и посебно доколку секојдневно вршат локален јавен превоз на тетовско-гостиварското подрачје, претежно со комбиња или минибуси.

Истото се однесува и на меѓуградските автобуси, како и на автобусите кои сообраќаат на меѓународни линии.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена