fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Корона податоци за Гостивар: Во 2 дена потврдени 17 нови случаи…

Објавено

на

Изминатите 48 часа на поширокото гостиварско подрачје потврдени се вкупно 17 новозаразени од коронавирус, како последица од компликации починати се 4 лица (68,  82 , 73, 52 години), оздравени 37 лица.Бројката на активно болни на подрачјето е 594.
Во продолжение извештајот на МЗ за последното деноноќие на ниво на Македонија.
Во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 296 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 90
-Куманово 19
-Дебар 9
-Штип 13
-Прилеп 23
-Тетово 14
-Струга 9
-Велес 16
-Битола 9
-Охрид 15
-Кавадарци 12
-Гостивар 4
-Гевгелија 7
-Струмица 17
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Валандово 3
-Виница 2
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 2
-Ресен 9
-Неготино 9
Починати се 18 лица, двајца пациенти од Скопје (59 и 54г), тројца од Штип (49, 82 и 68г), еден пациент од Прилеп (81г), еден од Тетово (64г), еден од Струга (65г), еден од Велес (65г), еден од Битола (61г), еден од Охрид (84г), еден од Кавадарци (75г), двајца пациенти од Гостивар (73 и 52г), еден од Струмица (57г), еден од Крива Паланка (75г) и двајца пациенти од Кичево (82 и 68г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 511 оздравени пациенти од:
-Скопје 231
-Куманово 26
-Штип 20
-Прилеп 35
-Тетово 25
-Струга 16
-Велес 21
-Битола 23
-Охрид 17
-Кавадарци 3
-Гостивар 19
-Гевгелија 7
-Струмица 2
-Крива Паланка 1
-Радовиш 4
-Кочани 14
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 1
-Виница 4
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 10
-Кичево 8
-Ресен 6
-Неготино 3
Досега во земјата се направени вкупно 393.629 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81721, бројката на оздравени пациенти е 59231, на починати е 2445, а бројот на активни случаи изнесува 20045.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!