fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Објавено

на

Точно после 5 месеци и 5 дена, тропна топка во спортската сала Младост во Гостивар. Кошаркарскиот клуб Гостивар, официјално започнаа со подготовките за претстојната кошаркарска сезона 2020/2021.

Под посебни протоколи поради ковид-19 пандемијата, тренерот Србиноски ја изврши првата прозивка на играчите кои ќе ги бранат боите на прволигашот од Гостивар во сезоната што претсоти:

Ренато Димитриевски, Ивица Димчевски, Диме Тасовски, Александар Костоски, Александар Штерјов, Марко Пецаноски, Тома Стојаноски, Михајо Смилески, Александар Ристоски, Златко Јовицоски, Лејсон Зеќири и старо-новите Малком Армстед и Марјан Јанески кој после 12 години се враќа во родниот град, се кошаркарите на кои смета стручниот штаб. На клупата како и минатата сезона ќе му асистираат Душко Јаковчески и Никола Димитриески како и новиот член на стручниот штаб Горан Веселиновски.

– Првата недела од подготовките ќе ги одработиме во Гостивар, може да се преселиме и во Маврово, во потрага сме по уште едно или две појачувања со кои би го комплетирале ростерот. Веќе имаме закажано и неколку пријателски натпревари кои ќе ги одиграме во вториот дел од подготовките. Се надеваме ќе продолжиме онаму кај што застанавме минатата сезона, рече Србиноски.

Почетокот на кошаркарското првенството сеуште не е дефинириано, според информациите на КФСМ, 26 септември или 3 октомври се датумите кога треба да започнат дуелите од Првата лига.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 1 недела

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!