fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ковид инфо: Во земјава 41 починат пациент, 4 од подрачје на Гостивар – повторно голем број нови случаи

Објавено

на

Во регион на Гостивар денес се потврдени 66 новозаразени со коронавирус, 4 починати пациенти и 19 оздравени. Во болничките капацитети на гостиварската болница одредени ккао ковид центри хоспитализирани се 54 пациенти со ковид.
Во продолжение дневниот извештај на МЗ за состојбата со коронавирусот.
Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. По региони во:
-Скопје 463
-Куманово 30
-Дебар 6
-Штип 28
-Прилеп 68
-Тетово 29
-Струга 21
-Велес 47
-Битола 48
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 66
-Гевгелија 4
-Струмица 26
-Крива Паланка 7
-Радовиш 4
-Крушево 2
-Кочани 12
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 5
-Пехчево 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 14
-Кичево 36
-Ресен 6
-Неготино 27
Починати се 41 лице, се седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ), четири од Охрид (60, 74, 72 и 66г), еден пациент од Кавадарци (67г), четири од Гостивар (72, 91, 56 и 54г), тројца од Струмица (78, 63 и 70г), еден од Радовиш (67г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (85г), еден од Валандово (75г) и еден пациент од Кичево (66г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од:
-Скопје 274
-Куманово 34
-Дебар 3
-Штип 29
-Прилеп 51
-Тетово 43
-Велес 37
-Битола 28
-Охрид 11
-Кавадарци 15
-Гостивар 19
-Гевгелија 6
-Струмица 19
-Крива Паланка 7
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 15
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Берово 5
-Валандово 6
-Виница 7
-Делчево 4
-Кратово 3
-Свети Николе 10
-Кичево 20
-Ресен 2
-Неготино 10
Досега во земјата се направени вкупно 329.086 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!