Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Креативни, интелигентни, способни- Денес е Светски ден на левораките

Тринаесетти август важи за Меѓународен ден на левораките луѓе. Се одбележува од 1984 година на иницијатива на Меѓународната конфедерација на левораките.

Има многу интересни факти и статистики врзани со луѓето кои почесто ја употребуваат левата, отколку десната рака. Еве неколку од нив:

– 11% од населението во Европа се левораки
– Во осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век левораките немале право да се венчаат, ниту пак да имаат деца
– Во Велика Британија постои здружение кое е основано во 1990 година со задача да им го олесни животот на левораките
– Кина е најнаселена држава, но има најмал процент на левораки од само 1,5%.
– Во 12% од случаите со еднојајчани близнаци, едниот е леворак, другиот деснорак
– Левораките се личности кои најчесто имаат коефициент на интелигенција над 130
– Се смета дека луѓето чија десна мозочна хемисфера е поразвиена, а левата рака поагилна, имаат предност во спортовите како тенис, бокс и мечување.
-Подобри се во мултитаскинг, што е резултат на начинот на кој работи нивниот мозок – побрзо, па затоа им е и полесно да ги сортираат различните информации. Покреативни се!
-Многу членови на британското кралско семејство пишуваат со лева рака, како кралица Елизабета II, принцот Чарлс и принцот Вилијам
-Познати левораки луѓе низ историјата и сегашноста се: Наполеон, Леонардо да Винчи, Алберт Ајнштајн, Исак Њутон, Чарлс Дарвин, Бенџамин Френклин, Бил Гејтс, Опра Винфри, Барак Обама, Анџелина Џоли, Никол Кидман, Џенифер Лоренс и други.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!