Поврзи се со нас

Гостивар

Кризен штаб Гостивар: Паника Не, внимателност Да, останете дома!

Строго да се почитуваат одлуките и препораките, институциите да дејствуваат координирано, континуирано да се преземаат мерки за поголема јавна хигиена. Ова беа главните заклучоци од денешниот состанок ан Кризниот штаб на Општина Гостивар, во кој беа вклучени и општините Врапчиште и Маврово Ростуше.

На состанокот присуствуваа претставници од полицијата, здравствените установи,  инспекциските служби, обвинителството и други институции.

„Доследно и бескомпромисно да се почитуваат препораките на Владата, сите институции да го искористат нивното влијание со цел граѓаните да останат дома, да се развие стратегија за изолација на потенцијални случаи заразени со корона вирус и да се обезбедат соодветни услови, са се одржи високо ниво на хигиена во сите државни и општински институции, движењето на граѓаните да се сведе на можен минимум, соработката помеѓу институциите да се подигне на максимално ниво. Ова се донесените денешни заклучци“, изјави градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

 

На подрачјето на општина Врапчиште има 80-тина, а во Маврово Ростуше 50-тина граѓани коишто изминатиов период допатувале од странство и се наоѓаат во домашна самоизолација. Градоначалниците Исен Шабани и Медат Куртовски рекоа дека тамошните кризни штабови ги посетиле граѓаните и им укажале на мерките што треба да ги почитуваат.

Кризниот штаб на Општина Гостивар ќе одржи нов состанок во понеделник.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!