Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 05/12/2018 | 08:53

Крцкави мали задоволства – солени стапчиња на брз и лесен начин

Ако сте љубител на грицките, тогаш овие домашни солени стапчиња ќе ви направат големо задоволство. Зошто да не се почестите со нешто вкусно и крцкаво за чија подготовка не треба многу време и труд…

состојки:

1 маргарин

1/5 кг интегрално брашно

1 прашок за пециво

1 јајце

300 гр. сирење

за премачкување:

жолчка, сусам, сол

подготовка: Во сад измешајте ги брашното, јајцето, сирењето и маргаринот кој претходно добро ќе го иситните. Од состојките замесете меко тесто и оставете го половина час во фрижидер. Откако ќе го извадете, расукајте кора со дебелина од 1 см, премачкајте ја со жолчка, сусам и сол, исечете на ленти и ставете ги во плех обложен со хартија за печење. Солените стапчиња треба да се печат околу 15 минути, односно додека не заруменат.

 

Оставете коментар

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.Задолжителните полиња се означени *

*