Поврзи се со нас

Спорт

Лазаров го објави списокот ракометари за Светското првенство

Објавено

на

Тројца интернационалци и 20 ракометари од домашното првенство се најдоа на списокот што селекторот Кирил Лазаров го објави денеска за настап на претстојното Светско првенство во Полска и Шведска.

Светското првенство ќе се одржи од 11 до 29 јануари, а првиот собир на македонската репрезентација е закажан за 20 овој месец во Скопје.

Македонските ракометари ќе играат во групата Ф против Норвешка, Холандија и Аргентина.

Премиерниот натпревар на Светското првенство избраниците на Лазаров ќе го одиграат на 13 јануари против Норвешка, по што следуваат преостанатите два дуели од групната фаза против Холандија (15 јануари) и Аргентина (17 јануари).

Повикани ракометари:Марио Кизиќ (Еурофарм Пелистер), Мартин Томовски (Вардар 1961), Никола Митревски (Порто), Гоце Георгиевски (Вардар 1961), Александар Петковски (Алкалоид), Ненад Костески (Еурофарм Пелистер), Дејан Манасков (Вардар 1961), Петар Атанасијевиќ (Еурофарм Пелистер), Цветан Кузмановски (Еурофарм Пелистер), Жарко Пешевски (Еурофарм Пелистер), Костадин Петров (Акуреури), Никола Маркоски (Алкалоид), Марко Стојковиќ (Алкалоид),Филип Талески (Вардар 1961), Филип Кузмановски (Хановер), Павле Атанасијвиќ (Еурофарм Пелистер), Иван Џонов (Пролет), Игор Ѓоргиев (Алкалоид), Томислав Јагуриноски (Пролет), Мартин Серафимов (Алкалоид), Давид Савревски (Вардар 1961), Едвин Омерагиќ (Алкалоид), Михајло Младеновиќ (Алкалоид).

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 10 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 11 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 12 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 13 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 14 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 15 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 16 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 18 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена