Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Листа за 2023 година: Кое овошје и зеленчук најмногу, а кое најмалку е прскано со пестициди?

Објавено

на

Секоја година, Environmental Working Group (EVG) ги анализира најновите податоци од американското Министерство за земјоделство (USDA) со цел да избере листа на храна, односно неорганско овошје и зеленчук со најмногу и најмалку пестициди. Бидејќи како што посочуваат во нивното соопштение, „секаква изложеност на пестициди е проблем, со оглед на тоа што знаеме како тие можат да му наштетат на здравјето на луѓето, особено на децата“.

Иако бројните студии спроведени на најпрестижните универзитети во светот со години укажуваат на врската помеѓу пестицидите и здравствените проблеми, научниците истакнуваат дека постои решение. Бидејќи е докажано дека со замена на неорганско овошје или зеленчук со органски, нивото на овие штетни хемикалии речиси моментално се намалува во човечкото тело.

75 отсто од 46.569 примероци содржеле остатоци од пестициди

Резултатите се добиени со собирање 46.569 примероци од најпопуларните овошја и зеленчуци, кои потоа биле измиени и исчистени како што секој од нас би направил дома. По миењето, речиси 75 отсто од неорганските свежи производи што се продаваат во САД содржеле остатоци од пестициди, од кои некои долго време биле забранети од Агенцијата за заштита на животната средина.

Она што е ново во споредба со претходната година е дека боранијата и боровинките годинава се најдоа на „валканата листа“, бидејќи кај нив е откриена загрижувачка концентрација на пестициди поврзани со болести на нервниот систем. Од друга страна, дињата е отстранета од „чистата листа“, а додадени се морковите.

Од 46 различни видови на овошје и зеленчук, овие 12 се најтретирани со пестициди:

 1. Јагоди
 2. Спанаќ
 3. Кељ
 4. Праски
 5. Круши
 6. Нектарини
 7. Јаболка
 8. Грозје
 9. Пиперки
 10. Цреши
 11. Боровинки
 12. Боранија

Од 46 различни видови овошје и зеленчук, овие 15 најмалку се третираат со пестициди:

 1. Авокадо
 2. Пченка
 3. Ананас
 4. Кромид
 5. Папаја
 6. Сладок грашок
 7. Аспарагус
 8. Диња
 9. Киви
 10. Зелка
 11. Печурки
 12. Манго
 13. Слатки компири
 14. Лубеница
 15. Моркови

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 13 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 36 минути

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 5 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 6 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 23 часа

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 1 ден

Жена од Долна Бањица повредена при гаснење на пожар

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена