fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Локални спелеолози ќе се обучуваат за истражување на пештерата во Ѓоновица

Објавено

на

Шест локални спелеолози ќе поминат низ обука за проучување на пештерата Убавица во гостиварска Ѓоновица. Активноста е дел од проектот “Зајакнување на локалните актери за истражување и конзервација на природното наследство на пештерата Убавица“, што го спроведува Спелеолошкиот клуб Кораби, во соработка со општина Гостивар. За таа намена изминатиот период беше објавен оглас за пријавување на заинтересирани, кој завршува денес, 6 август.

„Тематската обука има за цел да ги подобри вештините на локалните спелеолози, а воедно проектот има за цел да ги зајакне капацитетите на локалното население, локалните институции и здруженија на граѓани за заштита на природното наследство, односно заштита на споменикот на природата – Пештерата Убавица во село Ѓоновица“, наведуваат од локалната самоуправа.

Обуката ќе опфати теоретски и практичен дел. Локалните спелеолози ќе учат за геологијата на пештерите, природниот тек на подземните води, животот во пештерите, ќе совладуваат спелеолошки истражувачки техники како и прва помош и спасување во пештери.

Оние кои успешно ќе ја завршат обуката ќе добијат меѓународен Сертификат за завршена обука по спелеологија.

Проектот е дел од поголема програма за „Подобрување на управувањето со заштитените подрачја“, финансирана од Европската Унија.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!