Поврзи се со нас

Македонија

Ловечката федерација бара усогласување на Законот за огнено оружје со Европската директива

Објавено

на

Ловечката федерација на Македонија бара усогласување на Законот за оружје со Европската директива за огнено оружје.

Како што наведуваат оттаму по однос на најавените измени и дополнувања на законот било испратено и официјално писмо од страна на Торбјорн Ларсон претседател Европската ловечка федерација за лов и конзервација (FACE) со седиште во Брисел која претставува 7 милиони ловци во Европа, до претседaтелот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Димитар Ковачевски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

-Во писмото, Европската ловечка федерација за лов и конзервација(FACE),  ја изрази својата целосна поддршка за ставот што го зазеде нејзината членка, Ловечката федерација на Македонија, за измените на Законот за оружје, со цел да се осигура дека овој закон во оваа област е целосно усогласен со Регулативата на ЕУ бр. 2021/555, таканаречената Европска директива за огнено оружје и нагласи дека со ова ќе им се овозможи на македонските ловци да набавуваат и поседуваат огнено оружје во согласност со релевантното европско законодавство, што е од огромно значење во поглед на пристапните преговори меѓу Република Северна Македонија и Европската Унија, е наведено во соопштението од Федерацијата.

Алармираат дека доколку не биде усогласено домашното со законодавството на ЕУ во оваа област, државава би се позиционирала на проблематично место за кандидатура за ЕУ, бидејќи ќе биде неусогласена со другите земји-членки на ЕУ и внатрешниот пазар.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена