Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 09/07/2019 | 18:02

Магично смути од домати: Отстранува масни наслаги и штити од алергии

Доматите имаат огромно количество хранливи материи. Најмоќниот од нив е ликопен и во доматот го има најмногу. Благодарение на витамините Б и Ц, доматите ги нормализираат метаболичките и енергетските процеси. Овој зеленчук исто така е богат со минерали како што се калиум, фосфор, калциум и цинк. Тука е и каротенот кој им дава блескава боја со која пријатно делуваат за очите.

Хемискиот состав на доматите содржи три типа на антиоксиданти кои ефикасно се борат против слободните радикали и го штитат телото од ултравиолетово зрачење. Доматот го нормализира и метаболизмот, бидејќи содржи големи количини на витамин Б. Сето ова може да внесете во организмот, со една чаша од ова томато смути.

Состојки:
4 домати, половина чаша сок од домати, 1 морков, 1 стебленце целер, четврт лажица бибер, 6 коцки мраз, 2 лажички сок од лимон, малку сол.

Подготовка:
Ставете ги сите состојки во блендер, од кога ќе ја изблендирате содржината, оставете го во фрижидер 20 минути.

Пијте го овој освежителен пијалак во овие жешки денови.

Напишете коментар