Поврзи се со нас

Вести

Македонија ќе биде домаќин на Светско фудбалско првенство на непризнаени држави

Како нашата земја се најде во ова друштво ќе остане енигма. Но, Конфедерацијата на независните фудбалски асоциации (КОНИФА) вчера потврди дека Светското фудбалско првенство на непризнаени земји ќе се игра во Скопје, од 30 мај до 7 јуни 2020 година.

Членки на КОНИФА се тимови кои претставуваат земји и региони кои не се признати од Обединети нации, ФИФА и УЕФА.

Непризнати земји и региони кои учествуваат на овие првенства се Карпатија, Северен Кипар, Крим, Абхазија, Јужна Осетија, селекцијата на Ромите, Курдистан, Тибет, Квебек, Занзибар, Џерси, Доњецк, Луганск, Гренланд, Сардинија, Јоркшир, Западна Ерменија, Чемерија, Обединети Корејци во Јапонија, Источен Туркистан, Западна Папуа, Хаваи, Кирибати, Тувалу, Западна Сахара, Сомалиланд, Дарфур, Кабилиа, Барава, Каскадија. 16 од овие селекции ќе учестуваат на ова СП 2020.  Натпреварите ќе се играат на арената “Тодор Проески“, која, како комерцијален објект, е изнајмена од КОНИФА.

Ваквите Мундијали почнаа да се играат од 2014 година, последното трето СП за непризнаени земји се играло во Барава, во Сомалија.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 34 минути

Апел од полицијата по растот на заболени во Гостивар – Мерките да се почитуваат максимално!

Гостиварпред 2 часа

Акцијата за санирање на Русино ќе трае најмалку 4 до 5 дена, зафатена е поголема површина

Гостиварпред 2 часа

Дафина Стојаноска од ВМРО ДПМНЕ: И моите сограѓани Турци не се задоволни од оваа власт

Гостиварпред 3 часа

Србиноска на средба со граѓани со оштетен вид во Гостивар: ИНТЕГРА ќе води грижа за лицата со попречености

Гостиварпред 4 часа

Највисока бројка на заразени со корона во регион на Гостивар до сега, вкупно 23 – една почината пациентка и 8 оздравени

Гостиварпред 6 часа

17 нови решенија за изолација во Гостивар, исконтролирани 142 лица

Гостиварпред 8 часа

Приведен гостиварец заради закани кон функционер на Владата

Македонијапред 8 часа

Еве ја листата на сместувачки капацитети каде може да се плати со ваучер за домашен туризам

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!