Поврзи се со нас

Вести

„Медена земја“ не доби Оскар, но за големината и пораката на филмот долго ќе се зборува

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ , кој беше номиниран за Оскар во две категории (најдобар документарен и најдобар интернационален), за жал на синоќешното доделување на престижните светски филмски награди, остана без статуетка.

Оскарот за најдобар документарец го освои „Американска фабрика“, додека за најдобар странски филм јужнокорејскиот „Паразит“.

„И покрај тоа што „Медена земја“ не доби Оскар, сосема сме свесни за големината на овој филм, за значењето на пораката што ја пренесува, за силата на бескрајните приказни што се кријат во оваа земја и за многуте наши талентирани уметници кои знаат како тие приказни да ѝ ги покажат на публиката. Почестени сме што бевме номинирани покрај овие одлични филмаџии со смели приказни кои им се обраќаат на луѓето од целиот свет, на универзалниот јазик на кинематографијата. Не можеше да се предвиди дека нашиот филм ќе влезе во историјата на Македонија и во историјата на номинациите за „Оскар“. „Медена земја“ истовремено беше номиниран во две категории, за најдобар документарен и за најдобар интернационален филм, затоа што универзалноста на приказната и јазикот на филмот ја даваат неговата компетентност и сила да се натпреварува со останатите номинирани.“, напиша по прогласувањето на наградените, екипата на „Медена земја“

Главната протагонистка на филмот, Атиџе Муртова, од Лос Анџелес упати порака:
„Мојот живот по снимањето на филмот драстично се промени. Сега имам нова куќа, и сѐ станува подобро и подобро. Сакам публиката да извлече само една порака од филмот: како што јас споделувам со своите пчели, така сакам и сите луѓе да споделуваат едни со други.“

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!