Поврзи се со нас

Вести

Министерство за транспорт: „Беса Транс“ вршел злоупотреба на извод од лиценца од друго возило и свесно го прекршувал Законот

Објавено

на

Броевите на изводи на лиценци кои се евидентирани во Царинската управа при влез и излез и со кои што се шпекулира во јавноста, во ниту еден случај на се во сопственост на опожарениот автобус на превозникот „Беса Транс“. Тоа подразбира дека превозникот вршел злоупотреба на извод од лиценца од друго возило и лиценца од фирмата и со тоа свесно ги прекршувал одредбите од Законот за превоз во патниот сообраќај, информираат од Министерството за транспорт и врски.

Како превозникот вршел влез и излез од земјата, од Министерството за транспорт и врски, посочуваат дека тие не се орган кој што има надлежност да контролира и дека овие информации треба да ги докажат меѓународните и домашните истражни органи.

За опожарениот автобус превозникот „Беса транс“ немал извадено извод од лиценца за вршење на меѓународен слободен превоз на патници и овој автобус не е евидентиран во електронската база на Министерството за транспорт и врски.

– За да појасниме, бројот 007017 е број на лиценца на превозникот Беса Транс БТБ за вршење на меѓународен превоз на патници. Бројот 22679, со кој што шпекулираат одредени медиуми, а кој бил користен од опожарениот автобус при излез од земјата, е број на извод од лиценца на друго возило, со други регистарски таблички, исто така сопственост на превозникот Беса Транс, се вели во соопштението од Министерството за транспорт и врски.

Министерството за транспорт и врски, во соопштението, најостро ги демантира шпекулациите што ги објавуваат одредени медиуми, и посочува дека веќе неколку пати информирале дека опожарениот автобус кој учествуваше во сообраќајната несреќа во Република Бугарија, не е пријавен од сопственикот во електронската база на податоци на Министерството, а со тоа не побарал извод од лиценца за ова возило.

– Согласно Законот за превоз во патниот сообраќај член 11 став 1, се вели дека превозникот може да започне да врши превоз на патници во внатрешниот и меѓународниот патен сообраќај, откако ќе добие лиценца за фирмата и извод од лиценца за моторно возило. Поради тоа, веќе информиравме дека Министерството за транспорт и врски ја одзеде лиценцата на вршење на дејност на превозникот Беса Транс БТБ, се вели во соопштението од Министерството за транспорт и врски.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 34 минути

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 3 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 5 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 24 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ministria e Transportit: “Besa Trans” ka kryer keqpërdorim të çertifikatës së licencës të një automjeti tjetër dhe vetëdijshëm e ka shkelur Ligjin

Објавено

на

Numrat e çertifikatave të licencave të regjistruara në Drejtorinë doganore në hyrje dhe në dalje dhe të cilat spekulohen në opinion, në asnjë rast nuk janë pronë e autobusit të djegur të transportuesit “Besa Trans”. Kjo do të thotë se transportuesi ka keqpërdorur një certifikatë nga një automjet tjetër dhe një licencë nga kompania dhe në këtë mënyrë me vetëdije ka shkelur dispozitat e Ligjit për transportin rrugor, sipas Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve.

Teksa transportuesi ka hyrë dhe dalë jashtë vendit, Ministria e Transportit dhe Lidhjeve thekson se nuk janë organ që kanë kompetencë kontrolli dhe se ky informacion duhet të vërtetohet nga organet hetimore ndërkombëtare dhe vendase.

Për autobusin e djegur, transportuesi “Besa Trans” nuk ka pasur çertifikatë nga licenca për transport ndërkombëtar falas të udhëtarëve dhe ky autobus nuk është i regjistruar në bazën elektronike të të dhënave të Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve.

  • Për të sqaruar, numri 007017 është numër licence i transportuesit Besa Trans BTB për kryerjen e transportit ndërkombëtar të udhëtarëve. Numri 22679, i cili spekulohet nga media të caktuara dhe i cili është përdorur nga autobusi i djegur në dalje nga shteti, është numër i çertifikatës i licencës i një automjeti tjetër, me targa të tjera, po ashtu në pronësi të transportuesit Besa Trans, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve.

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve, përmes një komunikate, mohon ashpër spekulimet e publikuara nga media të caktuara dhe thekson se tashmë disa herë kanë informuar se autobusi i djegur që mori pjesë në aksidentin në Bullgari nuk është i paraqitur nga pronari në bazën elektronike të të dhënave të Ministrisë, dhe kështu nuk ka kërkuar licencë për këtë automjet.

  • Në bazë të Ligjit për transport rrugor, neni 11 paragrafi 1, thuhet se transportuesi mund të fillojë transportin e udhëtarëve në komunikacionin rrugor vendor dhe ndërkombëtar, pas marrjes së licencës për kompaninë dhe çertifikatës për licencë të automjetit. Prandaj, tashmë kemi njoftuar se Ministria e Transportit dhe Lidhjeve i ka hequr licencën për të operuar me transportuesin Besa Trans BTB, thuhet në komunikatën e Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve.

Популарно изминативе 100 дена