Поврзи се со нас

Вести

Министерство за здравство на Хамас: Бројот на загинати во Газа надмина 18.000

Објавено

на

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека 18.205 лица се убиени во израелските бомбардирања на палестинската територија од почетокот на војната меѓу Израел и палестинскиот исламски Хамас на 7 октомври.

„Владата на Хамас, која ја контролира Газа од 2007 година, проценува дека се повредени 49.645 луѓе“, изјави портпаролот на министерството Ашраф ал Кидра.

Претходните извештаи наведуваа дека повеќето од жртвите во Газа се жени и деца.

Околу 1.300 луѓе загинаа на израелска страна, од кои повеќето цивили, за време на нападот на палестинските екстремисти, предводени од Хамас, на првиот ден од војната, кога околу 240 заложници беа однесени во Газа.

Повеќе од 100 заложници беа ослободени за време на еднонеделното примирје кон крајот на ноември, во замена за жени и малолетници од израелските затвори.

Израел вели дека Хамас сè уште држи 117 заложници и посмртните останки на 20 луѓе кои починале во заробеништво или биле убиени во првичните напади.

Меѓу израелските жртви има 104 војници кои загинаа од почетокот на копнената офанзива во Газа на 27 октомври.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена