Поврзи се со нас

Локални избори 2017

Митинг на Коалицијата на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар: Презентирани проектите и визијата во Програмата

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ одржа централен митинг на градскиот плоштад во Гостивар на кој беа претставени кандидатот за градоначалник Дафина Стојаноска и кандидатите од советничката листа.

„Главна цел во мојата програма ќе биде зголемување на економскиот раст и вработеноста, пораст на животниот стандард на сите гостиварчани и поквалитетен живот за младите, децата, возрасните и пензионерите. За децата е испланирано отворање на уште една градинка, реконструкција на покривот во ОУ „Гоце Делчев“ како и промена на оградата. За младите гостиварци ќе има покриен базен, враќање на старото, познато гостиварско корзо, реконструкција на спортски сали, поддршка на талентирани ученици и студенти, нова велосипедска патека и игралишта. За возрасните изградба на катни гаражи, изградба на индустриска зона, изградба на Центар за рециклирање на отпад, канализациона мрежа, реновирање на фасади, изградба на кружен тек, спортски центар, стационар за кучиња скитници. За пензионерите Дом за стари лица со капацитет од 100 луѓе“, истакна Стојаноска пред гостиварци.

Носителот на листата за советници, Лоран Страшевски во својот говор рече: „Мултиетничноста е богатство, а не хендикеп. Во Гостивар од памтивек сме живееле заедно:Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Македонски муслимани. Така било и ние ќе се бориме да остане така“.

На митингот се обрати и лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски: „ На Македонија четири месеци и се случува помрачување што го донесе новата Влада. Но ние не оставивме тие четири месеци да поминат така во тагување, жалење. Ние гледајќи дека со сила донесената власт нема долго да опстане, затоа што таа не е народна власт, народот не ја донесе и не ја поддржува, веднаш почнавме да работиме за новата ера која доаѓа по заминувањето на оваа власт. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата работат за отворање нови работни места, јакнење на здравството и образованието, зацврстување на државата. Се осврнуваме на работи кои најмногу ги засегаат сите македонски граѓани, без разлика дали се Македонци, Албанци, Турци, Роми, Бошњаци“.

На митингот во Гостивар зборуваа и Шабан Салиу, претседател на Демократски сили на Ромите и Амди Бајрам, претседател на Сојуз на Ромите, кои се коалициони партнери на ДМПНЕ.

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 минута

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 1 час

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 1 час

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 6 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 19 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!