Поврзи се со нас

Македонија

МНР: Формиран кризен штаб за сообраќајната несреќа во Бугарија, отворен телефон за семејствата на патниците

Објавено

на

Министерството за надворешни работи формираше кризен штаб во врска со автобуската несреќа што се случи во Бугарија во којашто загинаа најмалку 45 лица.
– Имајќи ја во предвид тешката несреќа што се случи синоќа во Република Бугарија, во која многу наши државјани ги изгубија своите животи, министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија информира дека во министерството веќе функционира кризен штаб во врска со несреќата, наведува МНР.
Министерството исто така информира дека негови двајца наши вработени се упатени на испомош во Амбасадата на Северна Македонија во Софија со цел да помогнат околу сите процедури поврзани со трагичниот настан.
– За оваа цел, Министерството за надворешни работи отвори специјална телефонска линија на која сите загрижени граѓани, роднини и членови на семејствата ќе можат да се обратат за дополнителен совет на телефонскиот број 075 273 732, информираат од МНР.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

MPJ: I formuar shtab krize për aksidentin rrugor në Bullgari, i hapur telefon për familjet e udhëtarëve

Објавено

на

Ministria e punëve të jashtme formoi shtab krize në lidhje me aksidentin rrugor që ndodhi në Bullgari në të cilën humbën jetën më së paku 45 persona.
– Duke pasur parasysh aksidentin e rëndë që ndodhi mbrëmë në Republikën e Bullgarisë, në të cilën shumë shtetas tonë i humbën jetën e tyre, ministria e punëve të jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut informon se në ministri veçmë funksionon shtab krize në lidhje me aksidentin, thekson MPJ.
Ministria gjithashtu informoi se dy të punësuar tashmë janë të dërguar për ndihmë në Ambasadën e Maqedonisë së Veriut në Sofje me qëllim të ndihmojnë me të gjitha procedurat e lidhura me ngjarjen tragjike.
– Për këtë qëllim, Ministria e punëve të jashtme hapi linjë speciale telefonike në të cilën të gjithë qytetarët e shqetësuar, familjarë dhe anëtarë të familjeve do të mund të drejtohen për këshillë plotësuese në numrin e telefonit 075 273 732, informojnë nga MPJ.

Популарно изминативе 100 дена